
Obraz Wandy Malczewskiej, wiejskiej nauczycielki i działaczki społecznej. W 1996 r. rozpoczęto Jej proces beatyfikacyjny. Do jej grobu odbywają się diecezjalne pielgrzymki z udziałem biskupów.
Wanda Malczewska urodziła się 15 maja 1822 roku w Radomiu. Pierwszą Komunię Świętą przyjęła w wieku 8 lat w kościele w Radomiu. Dwa lata później Wanda utraciła matkę.
Po 14 latach zamieszkiwania z ojcem i macochą, ciotka zabrała ją do swego majątku w Klimontowie. Tam przy pomocy rodziny służyła biednym ludziom, a przez modlitwę całkowicie oddała się Bogu.
Mieszkańców wsi uczyła czytać i zaopatrywała ich w książki. Zdolną młodzież wiejską przygotowywała do szkoły średniej, a dla tych którzy chcieli się uczyć, zdobywała pieniądze na dalszą naukę.
Po śmierci krewnych w 1881 r., przeniosła się do klasztoru sióstr dominikanek pw. św. Anny pod Przyrowem. Tam przez 11 lat odwiedzała i leczyła chorych, modliła się.
W 1892 r. ks. Tomasz Świnarski, proboszcz parafii w Parznie, zabrał ją do siebie na plebanię. W Parznie zajęła się pracą społeczną i charytatywną, na rzecz dzieci, młodzieży i chorych.
Zmarła 25 września 1896 roku. Wanda Malczewska została uznana przez parafian z Parzna, za osobę świątobliwą. 26 września 1923 r. przeniesiono jej zwłoki z cmentarza grzebalnego do krypty pod kościołem w Parznie.
Gorąco kochała Ojczyznę, modliła się za nią, żyła cierpieniem narodu, czynnie współpracowała z Powstaniem Styczniowym 1863 r., modliła się za poległych w obronie wiary i Ojczyzny - Łódź, 1987 Jan Paweł II.
Pod prezbiterium znajduje się krypta Sługi Bożej Wandy Malczewskiej.













Muzeum Polskiego Modlitewnika im. Wandy Malczewskiej w Parznie znajduje się w dawnej plebani obok
kościoła, gdzie od 1893 r. do 1896 r. mieszkała Sługa Boża Wanda Malczewska.


Na miejscu modrzewiowego kościoła, który spłonął w 1907 r., w ogrodzie parafialnym rosną dziś dwa świerki i stoi kapliczka Najświętszej Marii Panny.


Ziemia na której stoisz jest Święta, na tym bowiem miejscu, w latach 1161 - 1907 stał kościół, wokół którego grzebano zmarłych.
Tu także rozmawiała z Bogiem, świętobliwa Wanda Malczewska. Świadkom tej świątyni, w hołdzie pamięci i wdzięczności, w 100 rocznicę pożaru kościoła.
Parafianie. Parzno, 11 stycznia 2007 r. - napis na tablicy.

