Strona Główna

15 lat Stowarzyszenia

Historia Kamieńska

Audiencja u Jana Pawła II

Uroczystości

Echo Kamieńska

Statut

Konkursy

Kontakt z Nami


na górę stronyW HOŁDZIE POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM.
- kliknij po więcej


7 września 2013 r. w Kościele Parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy w hołdzie Powstańcom Styczniowym. Tablicę ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kamieńska. Aktu odsłonięcia tablicy dokonał Grzegorz Turlejski, a poświęcenia ks. kanonik Mieczysław Wach. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Kamieńsku, z Gimnazjum w Kamieńsku, z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieńsku, Kolejarzy z Kamieńska, Górników z Kamieńska, Rycerstwa Niepokalanej w Kamieńsku, Związku NSZZ Solidarność w Kamieńsku. W uroczystości wzięli udział: senator Wiesław Dobkowski i wójt gminy Kluki Karol Sikora. Mszę świętą odprawił i piękną homilię wygłosił ks. kanonik Mieczysław Wach.

Po wybuchu Powstania Styczniowego do Kamieńska wkroczył oddział pod dowództwem płk. Józefa Adama Grekowicza, który był entuzjastycznie witany przez mieszkańców. Tu w Kamieńsku nastąpiło odczytanie manifestu Rządu Narodowego i przybicie sztandaru z Orłem i Pogonią. W póżniejszych miesiącach Powstania walki powstańcze w pobliżu linii kolejowej w Kamieńsku toczył oddział pod dowództwem płk. Józefa Oxińskiego. Na cmentarzu w Kamieńsku spoczywa Julian Czech - Powstaniec Styczniowy oraz Jan Szymczyk - Powstaniec z 1861 r. Tuż za miasteczkiem, przy drodze do wsi Pytowice, rosła sosna na której wojska carskie powiesiły kilku Powstańców Styczniowych. Uroczystość odbyła się w 639 rocznicę nadania prawa miejskiego dla Kamieńska, które Kamieńsk otrzymał od Królowej Elżbiety 7 września 1374 r. W 1870 r. ukaz carski pozbawił Kamieńsk prawa miejskiego za udział w Powstaniu Styczniowym i pomoc powstańcom. Jednak Kamieńsk odzyskał prawo miejskie 1 stycznia 1994 r.

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Kamieńska są dumni z historii swojego miasteczka i tą tablicą złożyli hołd Powstańcom Styczniowym.Tablica Powstańców Styczniowych.


Ks. kanonik Mieczysław Wach.


Poczty sztandarowe.


Poczty sztandarowe.


Poczty sztandarowe.


Bogusława i Grzegorz Turlejscy z synkiem Grzesiem.


Uczestnicy uroczystości.


Marzena Glejzer i Kazimierz Samborski.


Najmłodsi z kwiatami.


Radny Franciszek Stępień i senator Wiesław Dobkowski.


Uczestnicy uroczystości.


Ks. Mieczysław Wach i ks. Eugeniusz Kołodziejczyk.


Uczestnicy uroczystości.


Nauczycielki ze szkoły podstawowej i młodzież szkolna.


Nauczycielki z gimnazjum.


Małgorzata Wróbel i Henryka Zbierańska.


Uczestnicy uroczystości.


Uczestnicy uroczystości.


Tablicę odsłonił Grzegorz Turlejski.


Tablicę poświęcił ks. Mieczysław Wach.


Wójt Gminy Kluki Karol Sikora, senator Wiesław Dobkowski,
Grzegorz Turlejski, Franciszek Stępień.Delegacja Górników z Kamieńska: Piotr Wieczorek
i Józef Białas.


Tekst: Grzegorz Turlejski
Fot. Adam Sewerynek, Grzegorz Turlejski, Marcin Gala.