Strona Główna

15 lat Stowarzyszenia

Historia Kamieńska

Audiencja u Jana Pawła II

Uroczystości

Echo Kamieńska

Statut

Konkursy

Kontakt z Nami





































































































































































na górę strony


III Krajowa Konferencja
Samorządy R.P. dla Jana Pawła II
- kliknij po wiecej

W dniach 27-28 marca 2008 r. w Kamieńsku odbyła się III Krajowa Konferencja – „Samorządy RP dla Jana Pawła II”. Wiodącym tematem było hasło: „Kultura w nauczaniu Jana Pawła II”. Patronat nad Konferencją objął Metropolita Częstochowski ks. Arcybiskup Stanisław Nowak oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Patronat medialny nad Konferencją objęli: Dziennik Łódzki, Tygodnik Co Nowego, Tygodnik „Po prostu Informacje”, Miesięcznik „Echo Kamieńska”, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Niezależna Telewizja Lokalna Radomsko. Organizatorami Konferencji byli – gmina Kamieńsk i Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II.
I Krajowa Konferencja odbyła się w Krośniewicach w 2006 r. II Krajowa Konferencja odbył się w Gnieźnie w 2007 r.

Podczas Konferencji wygłoszone zostały następujące referaty:

• Krzewienie polskiego regionalizmu – kultura regionalna i lokalna wyrazem godności człowieka i obywatela lokalnej społeczności – ks. dr Marian Szymonik. W referacie tym podkreślił:
Kategoria kultury, jak i kategoria ludzkiej godności są kategoriami uniwersalnymi dlatego w niniejszych rozważaniach spróbuje się dokonać jedynie pewnego uporządkowania tych pojęć w aspekcie zasugerowanym w tytule referatu. Dla właściwego ukazania życia człowieka w lokalnej czy bardziej uniwersalnej społeczności, punktem wyjścia jest rozumna ludzka osoba, która jako byt z natury społeczny i spotencjalizowany tworzy różnorakie więzi społeczne od lokalnych począwszy, a na globalnych skończywszy. Nie jest bowiem tak, że funkcjonowanie człowieka w tak zwanych szerszych kręgach społecznych jest wypadkową sumarycznie ujętych elementów obecnych w mniejszych wspólnotach. Choć oczywiście w najbardziej ogólnym rozumieniu mianem kultury określa się całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości obejmującego całość ludzkich zachowań i działań, a także ich wytworów. Niezależnie bowiem od kontekstu społecznego człowiek pozostaje człowiekiem, a jego godność jest tak samo czymś zobowiązującym, niezależnie od tego czy mieszka w wielkim mieście czy też w małym przysiółku oraz niezależnie od pozycji społecznej. Oczywiście w wielkich metropoliach istnieją lepsze warunki dla realizowania ludzkich potencjalności, w wymiarze jednakże nie głęboko ludzkim, metafizycznym, ale w wymiarze jakby instrumentalnym”.

• Kształtowanie poczucia polskości jako wyrazu więzi świadomości narodowej i państwowej, zwłaszcza wśród młodzieży – ks. dr Andrzej Kuliberda.

• Inspirowanie przedsięwzięć społecznych, politycznych i kulturalnych zmuszających do przełamywania bierności obywatelskiej przez wzmacnianie tożsamości i identyfikacji społeczności lokalnych z małą i wielką Ojczyzną – ks. dr Paweł Bogumił Sobuś. W referacie tym podkreślił:
Uczestnictwo we wszystkich płaszczyznach ludzkiego życia jest powinnością wszystkich katolików, którzy przynależą także do różnych społeczności ziemskich. Działalność polityczna, społeczna, gospodarcza i kulturalna stanowią przejawy ludzkiej aktywności. Są wobec tego również zadaniem stojącym przed chrześcijanami. Niezbędnym staje się więc odnalezienie właściwego stosunku, jaki zachodzić ma pomiędzy realizowaniem przez uczniów Chrystusa zobowiązania do uświęcania świata a autonomią – tworzonej również przez nich – rzeczywistości ziemskiej, jaką jest wspólnota polityczna.

• Miłość do „małej Ojczyzny” w myśli i przykładzie życia Jana Pawła II - ks. prof. Marian Duda.
W referacie tym podkreślił:
Człowiek ze swojej natury potrzebuje zakorzenienia. A zakorzenia się on nie tylko w określonym czasie, ale także w konkretnej przestrzeni. Nikt przecież nie przychodzi znikąd. Ileż to razy człowiek podaje w ciągu swojego życia wciąż na nowo, przy różnych okazjach czas i miejsce swojego urodzenia. Tym najbardziej naturalnym miejscem zakorzenienia każdego z nas jest nasza mała ojczyzna czy to rodzinnej wioski, gminy, czy też miasteczka lub dzielnicy w dużej aglomeracji miejskiej. To z tych małych ojczyzn, czy raczej ojcowizn składa się wielka Ojczyzna – Polska, wspólnota kontynentalna czy wreszcie wspólnota globalna. To właśnie przez tę małą ojczyznę wchodzimy we wspólnoty większe, to ona stanowi dla człowieka niejako „start życiowy”. Wykorzeniony ze swego naturalnego, rodzinnego środowiska człowiek nie jest w stanie w pełni zaangażować się we wspólnotę szerszą, będzie uboższy już na starcie w porównaniu z innymi. Nie będzie w stanie ubogacić sobą i swymi korzeniami środowiska, w które wchodzi.

Do uczestników Konferencji swoje słowo skierowali:

• Marian Kardynał Jaworski Arcybiskup Metropolita Lwowaski – Każda inicjatywa, a w szególności samorządów i społeczności lokalnych jest dowodem nie tylko pamięci o Słudze Bożym Ojcu Świętym Janie Pawle II, ale stanowi również inspirację do zgłębiania nauczania, które nam pozostawił po swoim pontyfikacie, pełnym ojcowskiej miłości serca i oddania każdemu człowiekowi. Dziękuję Wam za propagowanie jego myśli i przesłań, zawartych w tytule Konferencji. Jestem przekonany, że dalej będziecie w swoich środowiskach, a w sposób szczególny dzieciom i młodzieży, przekazywać to, co nam Ojciec Święty Jan Paweł II pozostawił najcenniejszego. Korzystając z okazji pragnę wyrazić moją szczególną wdzięczność dla całego samorządu Kamieńska, który jako pierwszy w Polsce wsparł inicjatywę budowy Pomnika Jana Pawła II we Lwowie. Uczestnikom Konferencji – prezydentom, burmistrzom, wójtom i pozostałym osobom, a także uczestniczącym w spotkaniu księżom – wykładowcom oraz miejscowym duszpasterzom z całego serca błogosławię oraz życzę wiele duchowych owoców płynących ze wspólnej modlitwy wspólnego spotkania.

• Stanisław Kardynał Dziwisz Arcybiskup Metropolita Krakowski – Nie mogąc przybyć, będę się duchowo łączyć w modlitwach o rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II. Przesyłając uczestnikom serdeczne pozdrowienia, życzę głębszego poznania nauczania Jana Pawła II i ubogacenia duchowego.

• Arcybiskup Metropolita Częstochowski ks. Stanisław Nowak – Życzę Bożego błogosławieństwa dla tej pięknej inicjatywy zgłębiającej naukę Ojca Świętego.

W Konferencji udział wzięły następujące samorządy, instytucje, parafie, organizacje i Stowarzyszenia: Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie, Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, Kuria Metropolitalna w Częstochowie, Instytut Teologiczny im. Jana Pawła II w Częstochowie, gmina Gdów, miasto Toruń, miasto Konin, miasto Piotrków Tryb., miasto Pabianice, miasto Radom, miasto Radomsko, miasto Krośniewice, miasto Wołów, miasto Rejowiec Fabryczny, miasto Częstochowa, gmina Rozprza, gmina Skrzyszów, parafia p.w. Św. Trójcy w Będzinie, Firma Emes, Rejonowe Koło Pszczelarzy w Kocierzewach, gmina Kamionka, Klub Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II Gminy Kamionka, Oficyna Poligraficzno – Wydawnicza ADAM z Warszawy, Muzeum regionalne w Radomsku, powiat Radomszczański, Sejmik Województwa Łódzkiego, Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Delegatura Kuratorium Oświaty w Piotrkom Tryb., BOT KWB Bełchatów, Elektrownie Wiatrowe Kamieńsk, gmina Kleszczów, Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów, miasto Podkowa Leśna, miasto Łęczyca, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, miasto i gmina Kamieńsk. W Konferencji wzięli również udział przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych działających na terenie naszej gminy: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kamieńsku, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kamieńsku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Kamieńsku, Publiczne Przedszkole w Kamieńsku, LZS Świt w Kamieńsku, Komisariat Policji w Kamieńsku, Urząd Miejski w Kamieńsku, Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńsku, Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Kamieńsku, Koło Związku Szarych Szeregów w Kamieńsku, Kolejarze z Kamieńska, Rycerstwo Niepokalanej w Kamieńsku, Wspólnota Gruntowo-Leśna w Kamieńsku, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II w Kamieńsku, Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kamieńska.

Uczestnicy Konferencji wzięli udział w mszy świętej w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, którą odprawił ksiądz infułat, kanclerz Kurii Metropolitarnej Marian Mikołajczyk, spotkali się z młodzieżą szkolną Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kamieńsku i Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kamieńsku, zwiedzili wystawę „Formy upamiętniania pontyfikatu Jana Pawła II”, wystawę Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, wystawę Oficyny Poligraficzno – Wydawniczej ADAM, wystawę kart różańcowych firmy Emes, wystawę znaczków, widokówek, kartek pocztowych Poczty Polskiej, wystawę promocyjną BOT KWB Bełchatów, obejrzeli prezentację multimedialną "Jan Paweł II - I Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Kamieńsk", zwiedzili KWB Bełchatów i Elektrownie Wiatrowe Kamieńsk na Górze Kamieńskiej oraz wysłuchali koncertu artystów scen warszawskich – Grażyny Biernat-Borkowskiej i Magdaleny Kluczyńskiej.

Wspomnienie o Janie Pawle II w wykonaniu młodzieży szkolnej przygotowali nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kamieńsku: Mirosława Ziemba, Magdalena Wieczorek, Marlena Mroczkowska-Madejczyk, Elżbieta Dworzyńska, Marzena Górna-Turlejska, Urszula Ościk, Ewelina Jakubczyk, Zofia Rożniatowska, Arkadiusz Stolarski, Edyta Białek, Cezary Białek. Wykonawcami występu słowno-muzycznego byli uczniowie: Michalina Madejczyk, Kamila Ciupińska, Aleksandra Jurczyk, Katarzyna Misiak, Paulina Górna, Dominik Maczugowski, Weronika Rozpończyk, Monika Dworzyńska, Martyna Kowalska, Alicja Piekarska, Karolina Ościk, Agnieszka Jurczyk, Emilia Rożniatowska, Dawid Rożniatowski, Michał Ziemba, Mateusz Mikołajczyk.

Uczestnicy Konferencji otrzymali od burmistrza Kamieńska dyplom i pamiątkowy medal. Opis medalu:
• Medal ma kształt okrągły o średnicy 69,5 mm.
• Awers medalu ma umieszczoną w polu centralnym podobiznę Jana Pawła II. W otoku wokół pola centralnego u dołu napis Kamieńsk 2008, u góry otoku napis: III Krajowa Konferencja Samorządy RP dla Jana Pawła II. Wyżej wymienione napisy oddzielone od siebie 2 gwiazdkami sześciopromiennymi.
• Rewers medalu ma umieszczony w polu centralnym herb Gminy Kamieńsk oraz herb papieski. W otoku wokół pola centralnego u góry napis: Kultura w nauczaniu Jana Pawła II, u dołu otoku napis Sursum corda. Wyżej wymienione napisy oddzielone od siebie 2 gwiazdkami sześciopromiennymi.

Z okazji Konferencji wydano książkę „Kamieńsk Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” autorstwa Bogusławy Mroczkowskiej i Grzegorza Turlejskiego, płytę DVD „Jan Paweł II – I Honorowy Obywatel Miasta I Gminy Kamieńsk” autorstwa Cezarego Białka, Magdaleny Wieczorek, Arkadiusza Stolarskiego, Bogusławy Mroczkowskiej, Grzegorza Turlejskiego, oraz 4 widokówki i 4 karty beznominałowe.

Na zakończenie Konferencji, jej uczestnicy uchwalili uchwałę programową:
W dniach 27–28 marca 2008r. w Kamieńsku jednym z 109 polskich miast i gmin, które nadały Ojcu Św. Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela, zebrali się Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie Miast i Gmin Papieskich oraz przedstawiciele instytucji związanych z Osobą Jana Pawła II, aby w przede dniu kolejnej rocznicy Jego śmierci dokonać oceny wszelkich przedsięwzięć i inicjatyw związanych z upamiętnieniem Jego wielkiego pontyfikatu, a także bliżej poznać nauczanie papieskie dotyczące znaczenia dla naszego narodu kultury w szeroko pojętym znaczeniu. Spotkanie w Kamieńsku jest konsekwentnym realizowaniem inicjatywy podjętej w 2006 r. w „środku Polski ” w Krośniewicach, następnie spotkania w 2007r. w Gnieźnie, kolebce polskiej państwowości i chrześcijaństwa. Nie ulega wątpliwości że to właśnie na samorządach spoczywa największy obowiązek kultywowania pamięci o tym Wielkim Polaku wyrażanej w przeróżny sposób począwszy od materialnych dowodów w postaci pomników, nazw ulic, placów, tablic pamiątkowych, nazw dla placówek dydaktyczno – wychowawczych, aż do inicjatyw w postaci fundacji pomocowych, koncertów, konkursów itp. Każda kolejna rocznica śmierci tego Wielkiego Polaka powinna być okazją nie tylko do podsumowania tego co już uczyniono dla zachowania pamięci o Nim, ale opracowania nowych koncepcji i zamierzeń upamiętniających również ten niebywały historyczny pontyfikat biorąc pod uwagę wszechstronny i wyjątkowo bogaty zakres przesłań i nauczania papieskiego. Oprócz działań Kościoła powinniśmy korzystać z tego bogatego materiału ponadczasowej mądrości, jaką pozostawił nam nasz papież wskazując, jak należy żyć po chrześcijańsku, jakim należy być patriotą, jak korzystać z wiedzy i nauki i jakie to ma znaczenie w życiu jednostek oraz całego społeczeństwa. Po raz kolejny spotkanie, tym razem w Kamieńsku wykazało głęboki sens tej inicjatywy i jej niepodważalne znaczenie dla samorządów skupionych w formie miast i gmin papieskich oraz instytucji i organizacji związanych w różny sposób z Jego Osobą. Wzajemna informacja o zrealizowanych inicjatywach i pomysłach – szczególnie w działaniach kultury masowej, nawiązanie osobistych kontaktów, poznanie specyfiki danych samorządów daje nie tylko niezapomniane wspomnienia i wrażenia, ale stanowi element doskonałej integracji wszystkich bez wyjątku wokół umiłowanego papieża Jana Pawła II. Uczestnicy III Konferencji w Kamieńsku w pełni popierają przygotowania do formalno-prawnego powołania ogólnopolskiej organizacji skupiającej miasta i gminy oraz instytucje i organizacje związane z Janem Pawłem II i z radością przyjmują deklaracje samorządu Torunia, aby w tym mieście w 2009 r. nastąpił uroczysty akt powołania w/w związku i upoważniają do stosownych działań Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II.




Bogusława Turlejska,
Grzegorz Turlejski.